VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras tęsia pasakojimų ciklą „#AšPats. Keičiu aplinką keisdamasis.“. Šiuo vartotojiškumo laikotarpiu mes vis labiau linkstame ištuštinti savo namus nei pirkti naujus ir dažnai tik vietą užimančius daiktus.
Nors noras laikas nuo laiko atnaujinti namų interjerą niekur ir nedingo, tačiau dalijimosi daiktais stotelių „Daiktų kiemas“ lankytojos Ritos pavyzdys rodo, kad susižavėjus naujomis dizaino tendencijomis ir spalvomis namus galima atnaujinti tvariu būdu – reikia tik šiek tiek audinio, dažų, keleto įrankių ir vaizduotės.
Pradėjusi nuo pigaus ir nusidėvėjusio fotelio atnaujinimo, šiandien šiaulietė negaili lėšų ir įdomesnio dizaino krėslui, ir laiko jo nuvažiuoti pasiimti iš kito Lietuvos krašto.
– Ar esate savamokslė, ar turėjote panašios patirties anksčiau?
– Esu visiška savamokslė. Minimalios siuvimo žinios dar iš vidurinės mokyklos laikų ir tam daugiau, išskyrus noro keisti, nieko nereikia. Gudrybių semiuosi iš interneto platybių, patarimų duoda vyrukai, iš kurių perku priemones. Ir, žinoma, ūkiškais patarimais, savo įrankių perleidimu ir kartais vyriška jėga kantriai prisideda vyras (ypač kai reikia parvežti kokį baldą).
– Kaip kilo mintis pradėti naujinti daiktus?
– Pradžia buvo šviesus IKEA fotelis, kurį vaikai negrįžtamai nuterliojo. Išmesti buvo gaila, tad surizikavau. Pamaniau, kad blogiau nei buvo tikrai nebus. Taip po truputį šviesiai pilkas fotelis virto juodu. O tada kartą paragavęs negi sustosi.
– Kur semiatės įkvėpimo?
– Įkvėpimas ateina savaime. Pamatai daiktą ir galvoji, kad tau jo mirk gyvenk reikia. Taip man yra ypač su V. Cukermanienės kurtais baldais. Šiuo metu garaže savo eilės laukia supamas krėslas, už kurį nepagailėjau 150 Eur ir net iš pačio Alytaus parsivežiau. Džiugina pats procesas. O to džiugesio kaip ir trūksta šių dienų karo kontekste. Tai veikla tiesiog padeda užsimiršti ir pabėgti nuo įtampos.
– Ar reikalingos specifinės žinios, norint atnaujinti minkštą baldą, ar tai gali padaryti kiekvienas?
– Užtenka tik minimalių siuvimo žinių, kurių taip pat ne visada prireikia. Visa kita galima rasti interneto platybėse. Tos žinios ir suvokimas ateina ardant baldą. Išardžius pamatai, kaip jis padarytas, o jį vėl surenkant užtenka tiesiog viską atkartoti. Minkšto baldo pervilkimui reikia tik tam tikrų įrankių: pačios paprasčiausios siuvimo mašinos, kurią gali gauti ir atiduotuvėje bei kabių šautuvo. Viskas. Vyras buvo paskolinęs savo rankinį kabių šautuvą, bet moteriškoms rankoms jo naudojimas buvo neįveikiama užduotis. Tai per šias Kalėdas, vyrui pasitarus su Kalėdų seneliu, dovanų gavau automatinį elektrinį šautuvą.
– Kiek vidutiniškai užtrunka fotelio atnaujinimas?
– Įvairiai, priklauso nuo baldo. Jei užsižaidžiu su sagomis bandydama padaryti česterio stiliaus, tuomet ilgiau. Kita vertus, laiko neskaičiuoju, kartais kelias dienas ar ilgiau neprieinu prie baldo, nes atsiranda kitų prioritetų, kaip vasaros džiaugsmai darže, pietūs vyrui ar aplinkui šmirinėjantys ir apie save primenantys vaikai. Po motinystės atostogų grįžus toliau darbuotis, bijau, kad to laiko bus dar mažiau, bet pomėgio, manau, tikrai neapleisiu. Ypač kai norėsis užsimiršti ir nuimti įtampą.
– Kokių patarimų turite norintiems atnaujinti minkštą baldą?
– Nusipirkti naują – visada spėsi. Bet pridėjus ranką ir atnaujinus seną daiktą – pasitenkinimas gerokai didesnis.
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras džiaugiasi augančia tvaria ir aplinkosauginį sąmoningumą puoselėjančia bendruomene, kuri puikiais praktiniais pavyzdžiais geba atskleisti pakartotinio panaudojimo magiją.
Ritos atnaujintų baldų nuotraukos iš asmeninio archyvo.